Четвърти летен етап от Националната АНТИСПИН кампания „Предай нататък: лято без риск“
Четвърти летен етап от Националната АНТИСПИН кампания „Предай нататък: лято без риск“
Четвъртият етап от Националната АНТИСПИН кампания традиционно се провежда през месец август. Кампанията има за цел да повиши информираността на младите хора и на рисковите групи относно начините на заразяване и предпазване от ХИВ/СПИН и други сексуално-предавани инфекции.
Кампанията е част от целогодишната инициатива, която се провежда в България от 1992 г. насам.
В рамките на инициативата през месец август ще бъдат предоставени допълнителни възможности за изследване.
И тази година РЗИ-Търговище ще се включи в кампанията с инициатива под мотото „Предай нататък: любов без риск“, която ще се проведе в периода 04.08.25- 08.08.25 г. както следва:
- На 04.08.2025 г. /понеделник/ на територията на басейн “Фъц- ММ“ ЕООД, гр. Опака, ул.“Димитър Благоев“ от 10:30 до 14:30 ч.
- На 05.08.2025 г. /вторник / на територията на басейн „Water magic“, гр. Търговище, местност „Борово око“ от 11:00 до 15:00 ч.
- На 06.08.2025 г. /сряда/ на територията на басейн ЕТ “Никол-2008- Иван Иванов“ /Искра/, гр. Попово, индустриална зона от 10:30 до 13:00 ч.
- На 06.08.2025 г. /сряда/ на територията на басейн “Релакс 2022“ ЕООД, гр. Попово, градска градина от 13:00 до 15:00 ч.
- На 07.08.2025 г. /четвъртък/ на територията на басейн „РАЙ“, гр. Търговище, местност „Парка“ от 11:00 до 15:00 ч.
- На 08.08.2025 г. /петък/ и до края на месец август всеки работен ден от 09:00 до 15:00 ч. в лабораторията на РЗИ- Търговище, ул. „Цар Освободител“ № 33, всеки който желае може да си направи безплатно и анонимно изследване за HIV, Хепатит С, Хепатит В и Сифилис с бърз тест и по метода ELISA.
В посочените часове на място ще можете да направите безплатно и анонимно изследване с бърз тест за ХИВ/СПИН, Хепатит B, Хепатит C и Сифилис. В същото време може да се информирате като зададете своите въпроси на специалистите от РЗИ- Търговище, както и да се включите в атрактивна викторина и предизвикателства с награди - флаери, презервативи и други предметни награди.
•съвместно с медиатори обучение и изследвания сред групи в риск /ромско население/;
•съдействие от младежите на български червен кръст за раздаване на информационни материали и презервативи сред населението;
•предоставяне на презервативи и здравно- информационни материали на дискотеките в област Търговище;
Болести като СПИН и СПИ не бива да остават извън фокуса на нашето внимание, затова всички трябва да повишим отговорността към собственото си здраве и това на партньора си.
Основни пътища на предаване на инфекцията ХИВ са чрез обмен на различни телесни течности от заразени хора- като кръв, майчино мляко, сперма и вагинални секрети. ХИВ може също да се предаде от майка на нейно дете по време на бременност и раждане. Хората не могат да се заразят чрез обикновен ежедневен контакт като целувки, прегръдки, ръкостискане или споделяне на лични предмети, храна или вода.
Важно е да се отбележи, че хората с ХИВ, които са подложени на терапия и са вирусно потиснати, не предават ХИВ на своите сексуални партньори. Следователно ранният достъп до лечение и подкрепата за продължаването му са от решаващо значение, не само за подобряване на здравето на хората с ХИВ, а и за защитата на техните партньори.
Значимите усложнения на болестите, предавани по полов път ги правят един от социалнозначимите заболявания в човешката патология. Дълготрайните последици от тяхното боледуване са свързани с хронични
инфекции и нарушения в сексуалната функция, стерилитет и ракови заболявания. Няма безобидни полово предавани инфекции! Някои от тях нямат почти никакви начални симптоми и, ако не се лекуват своевременно, могат да станат хронични. Избягването на полови контакти със слабо познати партньори и/или с такива, които имат многобройни връзки с различни хора намалява вероятността за заразяване с ХИВ/СПИН и СПИ. Единствено средство за предпазване от ХИВ/СПИН и други СПИ е използването на презерватив.
Министерството на здравеопазването осигурява безплатно съвременно изследване и лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус.



